Мої уроки

Урок «Мандрівка»

Тема. Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень. Логічний наголос у питальних реченнях.
Мета: дати уявлення про питальні речення, формувати навички інтонування питального речення, вміння ставити логічний наголос, розвивати усне мовлення учнів, творчу уяву,  виховувати бережливе ставлення учнів до лісу та його мешканців.

Обладнання. Сюжетна картина, малюнки зайця, дятла, слова-листочки, малюнки грибів – етапів уроку, записи на дошці.
Тип уроку: урок – уявна подорож до осіннього лісу

Хід уроку
І. Організаційний момент . створення атмосфери уроку.
- Сьогодні урок незвичний. У мене в руках кошик, а надворі осінь. Що ми сьогодні можемо зробити? Так , сьогодні ми підемо до лісу, збирати гриби. Щоб запам’ятати час і місце нашої мандрівки, запишемо у зошитах дату.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Перевіримо ваші знання. Чи готові ви йти у ліс?
- Зачитайте речення записане на дошці.
Тихою ходою по землі іде осінь.

-Доведіть, що це речення.
- Що виражає речення? З чого складається речення?
- Як пишуться слова в реченні?
- Як відокремлюються речення в усному мовленні?
- Що ставимо в кінці речення на письмі?
- З яким видом речення ви познайомилися на минулому уроці?
- Чи можна назвати це речення розповідним?
Що таке розповідне речення

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя
- Бачу, що ви готові йти в ліс. Перед нами листяна доріжка, вздовж якої ростуть гриби – незвичайні, а чарівні, із завданнями. Покласти гриб у кошик можна тільки тоді, коли виконаєте завдання. А право це зробити матимуть учні, які будуть активними на уроці.
2. Каліграфічна хвилинка.
- Мандруємо стежиною, продовжуємо урок каліграфічною хвилиною.
- Яка зараз пора року? (Осінь)
- З якого звука починається це слово? Якою буквою він позначається на письмі? А закінчується?
- Спишіть каліграфічно у зошити такі буквосполучення, записані на дошці.
О ос ооо нь ов іє
- Подивіться, чи правильно лежать зошити на партах, як ви тримаєте ручку, як сидите.
- Зачитайте речення, що записані на доці. Спишіть.
Осінь. Осінь ! Листя жовтіє.

- Про  що розповіли ці речення? То які ці речення?
- Як вимовити ці речення?
Зробіть звуковий аналіз слова осінь.
- Складіть розповідне речення про осінь.
ІV. Робота над новим матеріалом.

1. Розвиток мовлення.
- Йдемо далі листяною доріжкою. Кого ви бачите на своєму шляху?
- Поставте запитання до цієї тваринки. (То сидить на стежці? Що робить зайчик?)
- А тепер запитайте у зайчика. (Зайчику, чому ти плачеш?)

2. Робота в парах
Запитайте один в одного про зайчика і дайте відповідь.
Висновок: ви користувалися реченнями, в яких щось запитувалося. Як ви думаєте, то як ці речення називаються? Який знак поставимо в кінці таких речень?

3. Оголошення теми і мети уроку
- Отож, тема нашого уроку «Питальні речення». «Інтонування питальних речень»

4. Робота над сюжетною картиною
- Знаєте, чому плаче зайчик? Звірі гралися у піжмурки і так заховалися, що зайчик не зміг їх знайти. Допоможемо йому?

А) робота в зошитах:
- Спочатку запишіть у зошитах питальне речення про зайчика
- А тепер речення в якому ви щось запитуєте у зайчика.
     - Що поставимо в кінці питальних речень?

Б) робота з картиною
- Де сховалися звірі?
 Поставте питання про те, де сховалися звірі.
(Учні спочатку ставлять запитання про те, де сховалися звірі, а потім щось запитують у тваринок)


висновок: речення, в якому про щось запитується називається питальним

5.Читання і аналіз правила у підручнику на ст. 65

V. Тренувальні вправи. Робота з підручником
1.Інтонування речень
- прочитайте завдання у підручнику на ст. 65, вправа 133.
- Що треба зробити спочатку? А потім?
- Як треба вимовляти виділені слова?
- І ряд, зачитайте запитання, ІІ ряд – відповіді.

2. Словникова  робота
- Про кого йде мова?  (Про дятла). Це цікавий птах.
 Послухайте про нього цікавинку.
слухання вірша про дятла
відгадування загадки про дятла

Відгадайте, діти, хто
Має носик долото?
Хто день і ніч стукає
Хто дерева слухає?
Хто комах з кори виймає?
Про здоровя лісу дбає?

3. Списування
- Спишіть у зошити 2 запитання і відповіді на них.

VI. Фізкультхвилинка

Ви прекрасно потрудились,
Та напевно ви втомились.
А щоб сили відновити
Треба вправи нам зробити.

Вийшов в поле боровик
Тай узявся в боки,
Бо він бачити не звик
Обрії широкі.
Покрутився на нозі,
Реготом залився,
Танцюристці бабочці
В пояс уклонився.
Довго зайчика ганяв,
Виспавсь на пісочку.
А як вечір вже настав,
Викупавсь в ставочку.


VII. Робота в групах
- Пограємось у гру про те, що можна побачити, відчути в осінньому лісі. Гра непроста, працюємо  в групах. Керівник групи отримує картку, він повинен поставити запитання, а решта – дати відповідь.


VIII. Творча робота
- Чи були уважними, всі гриби зібрали? Але, ні, он вітерець порозкидав осіннє листя, а під ним ще один грибок сховався,  а на листочках слова.
- Що треба зробити, щоб скласти речення?


Під ногами шелестять золоті листочки .
- Запишіть це речення в зошити..
- Про що йде мова у реченні? То яке це речення? Утворіть  питальне речення.
Я заберу один листочок, яким питальним словом можна замінити його?
IXДомашнє завдання
-  Цю роботу продовжіть вдома. Складіть і запишіть питання до цього речення.

X. Підсумок уроку
- Чи цікаво вам було на уроці?
- Що найбільше запам’яталося?
- Про які речення ми говорили?
- Для чого потрібні нам питальні речення?
- Добре попрацювали, он який кошик грибів назбирали. На початку уроку я казала, що вони не прості.
- Скажіть, коли ваші батьки працюють на роботі, то що отримують  за свою працю? (Гроші, заробітну плату).
-А як заохочують працівників, що добре працюють? (Підвищують заробітну плату, нагороджують…)
- То як ви сьогодні працювали? Що заслужили? Зараз побачимо.
- На зворотньом у боці грибів – букви. Складіть слово.(ПРЕМІЯ)


Урок «Азбука економіки»

Тема . Підприємець. Підприємство як джерело задоволення потреб.


Мета: продовжити роботу над засвоєнням економічних понять, розвивати вміння пояснювати, класифікувати зв’язки між поняттями, що вивчаються та повсякденним життям, розвивати творчу особистість,  формувати життєві  компетентності, виховувати почуття взаємоповаги та взаємодопомоги .
Тип уроку: урок узагальнення знань
Обладнання: мультимедійний проектор, картки для індивідуальної та групової роботи, завдання для методу «Карусель», інтелект-карти, таблиці почуттів, зашифровані слова.
Інтерактивні технології:  робота в групах, парах, «Карусель», «Куток»,
Інтерактивні вправи: Т-схема, «Гронування», «Передбачення», 
 «Сенкан», метод «Прес».
 
Хід уроку
І. Організаційний момент
 Я пропоную наш урок почати з пісні «В нашім класі друзі всі…»
Візьміться за руки. Ви - класна родина. Як ще можна назвати вас?
(Сімя,однокласники, товариші, друзі, однодумці, помічники, союзники, спільники,).
А ще й партнери, які виконують спільну справу – вивчають курс «Азбука економіки».

Девіз уроку:


Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь!


1. Метод «Куток»

На стінах класу розвішані інтелект-карти. Учні підходять до вчителя, беруть слова-зашифровки, і відгадавши слово - економічний термін, підходять до інтелект-карти, яка розкриває  його зміст.


2. Економічна розминка, метод «Карусель»
(економічні поняття: торгівля,валюта,асортимент товарів,продавець,меценат, доброчинність,спонсор,товар,товарне господарство, прибуток, купівля, бартер, обмінний пункт, покупець, національна валюта, натуральне господарство).
(Учні виходять до дошки і стають у коло, ведучий з дзвіночком у руках картками - словами стає збоку. За сигналом  учні рухаються за годинниковою стрілкою, читають написане і дають відповідь на запитання)

3. Перевірка виконаної роботи методом «Прес»


4. Відповіді на запитання
- Що є спільним для всіх слів?
- Що таке економіка?
- Для чого людині знання з економіки?
(Відкрити власну справу, тобто зайнятися господарською діяльністю).
5. розгляд і обговорення малюнків на екрані.
- Що зображено на малюнках? Що спільного? (Ведеться господарство, підприємницька діяльність.)
Висновок – це все підприємства.
6. Тема уроку
- Сьогодні на уроці повторимо поняття підприємство
7. Робота в парах
- То що таке підприємство? (Організація, в якій об’єднуються люди-працівники для випуску товарів чи надання послуг з метою отримання прибутку)
- Всі підприємства належать до галузей господарства.  Які галузі ви знаєте?
Завдання: доповніть таблицю, зліва в колонці – галузь, справа – підприємство.

Галузь
Підприємство
Промисловість
Завод,  …
Сільське господарство
Елеватор, …
Освіта
Дитячий садок,  …
Медицина
Поліклініка, …
Спорт
Басейн,  …
Торгівля
 Магазин, …

Перевірка роботи.
8. Робота в групах
Всі підприємства поділяються за сферою діяльності. Закінчіть речення.
- Підприємства виробничої сфери … виробляють товар.
- Підприємства невиробничої сфери … надають послуги.

Завдання для роботи в групах:  дівчата на картках напишуть підприємства, що належать до виробничої сфери, хлопці – до невиробничої сфери.
Перевірка( заповнення Т-схеми, зображеної на дошці)
 (діти виходять до дошки і коментують свою роботу)
9. Складання інтелект-карти
- Що ви знаєте ще про підприємства?  Як вони поділяються?
(За розмірами , за формами власності)


Розповідь учнів про підприємство за інтелект-картою

10. Відеоекскурсія
- Запрошую вас на відеоекскурсію на одне із тернопільських підприємств.
Спочатку розгляньте алгоритм роботи, для того, щоб знати на що звернути увагу, під час перегляду відеоматеріалу.

  План характеристики підприємства
  1. Назва підприємства
  2. Адреса
  3. Фірмовий знак
  4. Що виробляє?
  5. Тип підприємства за сферою діяльності.
  6. Тип підприємства за формою власності.
  7. Тип підприємства за розмірами.
  8.Люди яких професій працюють на підприємстві?
  9. Як підприємство знайомить зі своєю продукцією?

11. Колективні висновки перегляду відеоматеріалу
Учні відповідають на питання, дають характеристику підприємству, яке відвідали.

12. Творча робота
- Скоро ви станете дорослими і напевно захочете мати власну справу, створити своє підприємство. То яким буда ваше підприємство?
- Скористайтеся попереднім алгоритмом роботи і дайте характеристику вашому підприємству.
- Які ідеї для благочинності на своєму підприємству ви запропонуєте?

13. Робота в групах
-  Багато у вас ідей. Як називається людина, яка вміє впровадити свої ідеї, нові технології, шукає нові шляхи для створення благ?  (Підприємець.)
- Кожен підприємець повинен володіти певними рисами характеру, які допоможуть йому вести успішний бізнес.
Попрацюємо в групах. Кожен учень має написати 1 рису характеру, можна писати слово чи словосполучення. Листок передаємо ланцюжком, останній учень зачитує написане, повторюватися не можна.

Риси характеру підприємця
1.__________________________________________
2.___________________________________________
3.___________________________________________
4.___________________________________________
5.___________________________________________
6.___________________________________________
7.___________________________________________
8.___________________________________________


Висновок : підприємець, що починає власну справу повинен не тільки добре володіти економічними термінами, але бути справжнім партнером, чесним, добрим, надійним, співчутливим, займатися благо чинністю. Не боятися ризику і мати добру освіту.

 14. Підсумок уроку
Сенкан
1. Слово
2. 2 прикметники
3. 3 дієслова
4. Речення з 4 слів.
5. Слово – синонім

Економіка
Ощадлива, партнерська, ділова
Заробляє, навчає, співпрацює, виховує.
Вчить нас приймати рішення.
Наука про домашнє господарювання.

Урок «Математичне кафе»

Тема уроку.   Утворення трицифрових чисел із сотень, десятків, одиниць. Назви розрядних чисел. Задачі на спільну роботу.

Мета уроку: закріпити знання про розрядні числа та розрядний склад трицифрових чисел, формувати навички учнів утворювати та записувати трицифрові числа, ознайомити із задачами  на спільну роботу, розвивати логічне мислення, математичну мову, увагу, виховувати творчий інтерес до математики.
Обладнання:  завдання для роботи в групах і парах, розрядна таблиця, вази з квітами-цифрами, картки з індивідуальним завданням, проектор, комп’ютер, магнітофон,
Тип уроку: урок - кафе



Хід уроку
І. Організаційний момент 
1. Створення емоційного настрою уроку
Девіз уроку:
«Щоб перетравити знання, потрібно поглинати їх з аппетитом» .


Анатоль Франс (слайд 1)


- Гарного вам апетиту у навчанні і успіхів у вивченні математики!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над утворенням і читанням трицифрових чисел та їх записом, виконаємо творчі завдання, навчимося розв’язувати новий вид задач. А ще ви дізнаєтесь як  ці знання знадобляться  нам у повсякденному житті.
1. План  уроку
-  Кожен заклад харчування має меню. Є воно і у нас на уроці.
- Отже,  меню нашого уроку. (Додаток 1)

ІІІ. Контроль ,  корекція знань , закріплення знань
1. Усний рахунок


- Отож, розпочнемо наш урок з усного рахунку. Якщо ви обчислите вирази, то дізнаєтесь режим роботи нашого кафе. (слайд 2)


- Отже, кафе працює з 10 години 15 хв, до 10  год 55 хв.
 - Знайдіть суму чисел (90).
- Збільште число на кількість десятків (99).
- Назвіть наступне число (100).
- 100 - найбільше число 1 сотні.


- Назвіть  найбільше число 2 - сотні (200.) (слайд 3)



- Як утворилося це число? (до 199+1 ).
- Що ви можете сказати про це число? Зі скількох  цифр воно складається?
- То яке це число? ( Трицифрове).

2. Лічба чисел в межах  200
- Що ми робили на минулому уроці?( На минулому уроці ми вчилися лічити і читати трицифрові числа.)
- Перевіримо, як ми засвоїли цей матеріал.

Картки для індивідуального опитування
№1:
1.Запиши цифрами числа.
Сто,триста, п’ятсот п’ятдесят, дев’ятсот девять, двісті один, сто сорок п’ять, сто вісімдесят, сімсот двадцять.
2. 700+10+5, 700+70+7, 500+40.
№2
1. Утвори і запиши інші числа тими самими цифрами.
372, 149, 903, 178, 730, 204, 591, 605.
2. 300+20, 400+50+6, 500+1.
№3
1.Запиши числа, що передують кожному з наведених.
80, 100, 117, 130, 169, 150, 190, 118.
2. 100+50+5, 300+4, 300+40.

Завдання для опитування
- полічіть сотнями до 1000;
- полічити, починаючи від 157;
- полічити,  починаючи від 200 у порядку спадання.

- А тепер завдання для всіх. Вставте пропущені числа у числовому ряді


(слайд 4)




Перевірка індивідуальної роботи. Оцінювання.
2. Каліграфічна хвилинка
- Розгорніть зошити. Запишіть каліграфічно  дату, класна робота.
- Виконаємо каліграфічну хвилинку, посмакуємо напоєм «Квітковий».
Завдання :  у вас на партах склянки з трьома  квітами-цифрами. (Додаток 2)
- Знайдіть суму цифр. Що вийшло?(10)


Запишіть каліграфічно у зошити. (слайд 5)




- Збільшіть це число у десять разів. (100)
- Запишіть число, у якому найбільше десятків, найменше одиниць
- Запишіть число з найбільшою кількістю одиниць, з найбільшою кількістю сотень.
 - Запишіть сусідів останнього числа.



Перевірка (слайд 6)



ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
1. Фронтальна робота над утворенням та записом трицифрових чисел

- А тепер попрацюємо всі разом над утворенням та записом трицифрових чиселі скуштуємо салат «Новинка».
- Ми навчилися лічити і читати числа до двохсот. Так можна лічити до трьохсот, чотирьохсот і т. д. Однак це забере багато часу. Далі краще утворювати числа із сотень, десятків і одиниць.
- Розгорніть   підручники на ст.  72. Розгляньте малюнки пучків паличок і окремих паличок у завданні  №479.
-  Що зображує один великий пучок паличок, менший пучок паличок?
- Назвіть число, зображене на малюнку в кожному рядку.
- Подивіться на нумераційну таблицю. Кількість паличок, зображених у  кожному рядку, в таблиці позначили числами.

   Прочитайте кожне число: двісті тридцять шість, чотириста тридцять, чотириста п'ять.
  
Сотні
Десятки
Одиниці
(ІІІ розряд)
(ІІ розряд)
(І розряд)
2
3
6
4
3
0
4
0
5







- У першому числі є одиниці всіх розрядів,  у другому — немає одиниць першого розряду, а в третьому — немає одиниць другого розряду.

-  При читанні чисел пропущені розряди не називають (чотириста п'ять). З назви цього числа видно, що в ньому немає одиниць другого розряду, тобто десятків.
- Щоб швидко й правильно читати і називати трицифрові числа, треба добре знати назви розрядних чисел кожного з трьох розрядів.
- Число один є одиницею першого розряду,
число десять — одиницею другого розряду,
число сто — одиницею третього розряду.


Кожне розрядне число складається тільки з одиниць свого розряду, наприклад, сімсот містить сім сотень, сорок містить чотири десятки.(слайд 7)




2. Усне виконання вправ у підручнику
Вправа  480 с. 72  (фронтально)
- Одноцифрові числа від 1 до 9 називаємо числами першого розряду;
- 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 і 90 є числами другого розряду.
- До чисел третього розряду належать ті, які складаються з однієї, двох, трьох, чотирьох, п'яти, шести, семи, восьми і дев'яти сотень.
 Полічимо усно (учні, що сидять в одному ряду один за одним читають усі числа кожного розряду). Отже:
ІІІ розряд – це розряд сотень
 ІІ розряд – це розряд десятків 
І розряд – це розряд одиниць
- Назвіть трицифрові числа, утворені розрядними числами, які в таблиці підкреслено : однією рискою, двома рисками, хвилястою лінією.
 Запишіть числа у зошит.


3. Завдання на екрані (слайд 8)





Запиши число, в якому:
2 сот. 3 дес. 5 од.           7 сот. 5 дес. 
6 сот. 7 од.
4 сот. 6 дес. 8 од.           5 дес. 7 од.  


8 сот. 8 дес. 






Перевірка (слайд 9)




Назвіть число, в якому 0 десятків, 0 одиниць, яке зайве число?



4. Робота з таблицею розрядів, поданою на екрані (слайд 10)



- Які числа подано у таблиці  за допомогою предметних картинок ?

Перевірка (слайд 11)




- Назвіть найменше число, найбільше. Чому найбільше число? Розкладіть на розрядні доданки найбільше число.

5. Робота в парах . Завдання з логічним навантаженням 
А тепер попрацюємо в парах і спробуємо наступну страву - бутерброд  «Числовий».
Завдання на картках у вигляді бутербродів з числами. (Додаток 3 )
Картка №1:  сімсот, п’ять, двадцять.  Запишіть наступне число.
Картка №2:  вісімдесят,  шість, триста.  Запишіть попереднє число.
Картка №3:  сім, чотириста, дев’яносто .  Запишіть сусідів числа.


Перевірка  (слайд 12)




6. Робота з таблицею розрядів
- Попрацюємо з таблицею розрядів.
Завдання: викладіть числа, що я буду називати.
(На дошці таблиця розрядів, діти  викладають числа, що називає вчитель. )


-А чи знаєте ви діти, що … (слайд 13)




- Млинець  шириною у 250 см спекли на Масляну у місті Іванків Київської області
 А скільки це буде у м і см?
- Найбільший яблучний пиріг вагою 246 кг спекли  на Закарпатті
- Коровай вагою у 320 кг спекли на Сорочинському ярмарку
- Паска висотою 180 см була спечена кулінарами Донецької області.
-  То скільки це буде у метрах і см?



ІV.Робота над задачею на спільну роботу (слайд 14)




- З цим завданням ми впоралися. А тепер розв’яжемо задачі. Отже послухайте таку задачу.
Задача №1: Один альбом коштує 7 гривень. Скільки альбомів можна купити на 28 грн.?(28:7=4(альб.))
Задача №2: У шести лотках 48 яєць. Скільки яєць в одному лотку? (48:6=8(яєць))
Задача №3: Друкарка за 1 годину друкує 5 сторінок. Скільки годин їй потрібно працювати, щоб надрукувати 35 сторінок? (35:5=7(с.))

- У задачах, які ми розв’язали ідеться про три величини, які взаємопов’язані між собою: ціна, кількість, вартість; робота, виконана за 1 годину, кількість годин, вся робота; маса одного лотка, кількість лотків, загальна маса.
- Сьогодні ми познайомимося із задачею, в якій теж є три взаємопов’язані величини: робота, виконана за 1 годину, кількість годин, вся робота.
1.Ознайомлення зі змістом задачі:


- Прочитаємо таку задачу  у підручнику на с.73. Про кого іде мова у задачі?






-  Що ви побачили? Як мають працювати токарі?(Токарі мають працювати разом.)
- Якщо токарі працюватимуть  разом, то збільшиться продуктивність праці, тобто вони зможуть виготовити більше деталей. Такий вид задач називається задачі на спільну роботу, бо кілька людей працює разом.


2.Розбір умови задачі та запис даних у таблицю. (слайд 15)


3.Відшукання способу розв’язування задачі.
- Якщо відомо, що за одну годину перший токар виготовляє 4 деталі ,а другий 3, то про що можна дізнатися? (Скільки деталей виготовляють за 1 годину обидва токарі, працюючи разом)
- А коли буде відомо, скільки деталей виготовляють обидва токарі за одну годину, і  відомо. скільки деталей потрібно виготовити, то про що можна дізнатися?(Скільки  годин потрібно токарям на цю роботу).
- Отже, про що дізнаємося спочатку? (Скільки деталей виготовляють за 1 годину обидва токарі). Якою дією?(Додавання).
Про що дізнаємося у другій дії?(Скільки часу токарі мають працювати разом.) Якою дією? (Ділення)
3. Складання плану розв’язування задачі




4.Запис розв’язування задачі у зошити.


5. Перевірка розв’язування задачі і відповідь.(слайд 16)




Фізкультхвилинка .
Діти виконують танцювальні рухи під музичний супровід. (слайд 17)



V.Закріплення і узагальнення знань учнями.
1. Складання задачі за аналогією .

- А тепер складемо свою задачу про Сергійка і Галинку, які виготовляли новорічні гірлянди для оформлення кафе. (слайд 18)
Розгляньте короткий запис задачі. Складіть задачу.
Задача: Сергійко за 1 годину виготовляє 3  гірлянди, а Галинка – 2 гірлянди. Скільки часу мають працювати вони разом, щоб виготовити 40 таких гірлянд?

- Щоб впізнати задачу на спільну роботу, на які слова треба орієнтуватися? (працюючи разом)


Аналіз задачі і складання плану розв’язання задачі , за яким учні записують розв’язання задачі самостійно.


Підказка на індивідуальних картках.


Перевірка (слайд 19)


- То як треба працювати, щоб збільшилась продуктивність праці? (Працювати  разом, виконувати спільну роботу, допомагати один одному)
Висновок: на роботу, яку виконують разом, витрачають менше часу






Домашнє завдання
№ 481, 486


VIПідсумок уроку«Сюрприз» (слайд 20)


(У підручниках заховано картку із зображенням тістечка та трицифрового числа. Діти знаходять картку і записують число у зошити)
- Запишіть число. Поставте точку над цифрою, що позначає кількість десятків, підкресліть однією лінією кількість одиниць,двома лініями - кількість сотень,  запишіть сусідів числа. З нового рядка запишіть це число  у вигляді суми розрядних доданків. (Додаток 4)
Чим цікавий був урок?
- Що ми робили сьогодні на уроці? ( На уроці ми записували трицифрові числа, працювали над перетворенням іменованих чисел.)
- Що навчилися робити на уроці ? (Навчилися розв’язувати задачі на спільну роботу)- Діти! Ви гарно сьогодні попрацювали на уроці. Урок закінчено.


 Ми всім говоримо «До побачення!» (слайд 21)





Додаток 1
                  План уроку                                                           Меню    


   
Картки - цифри                                                                            Додаток 2






Числовий бутерброд  (картки для роботи в парах)                           Додаток 3



Урок-поетична світлиця
                                      Тема: Поезія, що стала піснею

Мета: викликати захоплення силою та образністю поетичного слова Тараса Шевченка, вдосконалювати вміння виразно читати, зіставляти поетичне слово і вірші і музиці, виховувати інтерес до самостійного читання творів Кобзаря
Обладнання: портрет Шевченка у рушнику, розгорнутий «Кобзар»,  цитати його творів, свічка. завдання для роботи в групах і парах, картки з індивідуальним завданням, проектор, комп’ютер, магнітофон,
Тип уроку: урок – поетична світлиця



Хід уроку
І. Організаційний момент 
1. Створення емоційного настрою уроку.
Вправа «Свічка»
- Я бажаю всім нам  отримати радість від творчості, адже ми працюватимемо у поетичній світлиці  і говоритимемо  про красу поетичного слова.
2.Вправа «Мої очікування»
- Сьогодні я чекаю..
- Моя душа прагне почути …
- Я хочу відчути тонкі струмені…
- Серце бажає …
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Асоціативний кущ
- Назвіть прізвища відомих українських поетів, з творами яких ми познайомилися на уроках читання.
 2. Мозковий штурм
- Послухайте  висловлення  і «запаліть» свічку біля прізвища того поета, творчості якого присвячений наш урок.
- Ще за життя його називали народним співцем, національним пророком…
- Він неповторне явище в історичному і культурному розвитку людства…
- Його картини є окрасою багатьох музеїв….
- Цілі покоління виховувались на його творчості…
- Майже у кожній родині є його збірка творів, відома всьому світові…
ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності
- Наш урок сьогодні присвячується геніальному синові українського народу Тарасу Шевченку. Його твори, а також твори інших письменників про поета, художника допоможуть більше дізнатися про його життєвий шлях, його творчість.
1. Вправа «Інтерв’ю: учень-учневі, учень вчителю, вчитель - учню»
- Що ви знаєте про творчість поета?
- Де народився Тарас Шевченко?
- Хто з письменників писав про поета?
- Який ваш улюблений вірш Кобзаря? Прочитайте.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Вправа «Асоціації»
Вчитель показує написані на картках слова( садок, поет, вишня, соловейко, вечір), а учні називають поняття, які виникли в уяві.
Висновок - здогад : поезія «Садок вишневий коло хати»
2. Читання поезії вчителем. Робота над віршем
- Які почуття виникли під час слухання вірша?
3. Самостійне читання вірша учнями. Перевірка сприйняття тексту
- Складіть ланцюжок ілюстрацій з перечитуванням рядків.
4. Робота над виразністю читання вірша
5. Слухання запису пісні «Реве та стогне Дніпр широкий…»
- Які почуття у вас виникли?
- Який характер мелодії?
- Назвіть вірші поета, які стали піснями
(«Заповіт», «Зацвіла в долині», «Думи мої, думи мої», «Садок вишневий коло хати», «Зоре моя вечірняя»)
6. Слухання твору.
- Зверніть на інтонацію вірша
7. Читання «буксиром» за вчителем.
8. Робота над виразністю читання вірша
- Що слід передати інтонацією, читаючи вірш?
9. Читання «хамелеон» - змінюючи інтонацію
10 Читання комбіноване – вголос-мовчки
11. Вибіркове читання
12. Вправа «Незакінчене речення»
Мені подобається вірш, тому що….
Фізкультхвилинка
13. Робота в парах.
Опрацювання додаткового тексту з довідника «120 розповідей про письменників» с.168. Перевірка виконаної роботи
14. Вправа «Карусель»
Перевір себе
- Коли і де народився Тарас Шевченко?
- Коли його викупили з кріпацтва?
- Коли було вперше видано «Кобзар»?
- Коли і де помер Тарас Шевченко?
- Де поховано поета?
- Які твори Тараса Шевченка стали піснями?
- Чи є у нашому краї місця, пов’язані з ім’ям Кобзаря?
Слайд-шоу Шевченко на Тернопіллі»
ІV. Підсумок уроку. Робота у групах
Завдання для роботи групи 1
- Складіть «Дерево життя і творчості Т.Г. Шевченка»
(у конверті – картки із датами)
9 березня 1814 року – народився Т.Г. Шевченко
22 квітня 1836 року – викуп із кріпацтва
1838 р. – вступив до академії мистецтв
1840р. – вийшов у світ «Кобзар»
1847 р.- арешт поета, заслання
1861 р. – видав для дітей України «Буквар»
10 березня 1861 р. – тарас Шевченко помер

Раз укриє тебе рясно
Зеленим покровом

Поглянув я на ягнята-
Не мої ягнята.

Аж страх погано
У тім хорошому селі…

Завдання для роботи групи 2
- Пронумеруйте рядки з творів
1. «Мені тринадцятий минало…»
2. І виріс я на чужині»
3. Ой, діброво – темний гаю»

Завдання для роботи групи 3

5





7


1














6




2



















3

































4





 - Розв’яжіть кросворд
1. Неначе сонце засіяло,
Неначе все на світі стало
Моє… лани, гаї, сади!..
І ми, жартуючи, погнали
Чужі ягнята до _____
2. Дивлюсь, аж світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце _____
3. Не називаю її раєм –
Тії хатиночки _____
4. Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона _________
5. На панщині пшеницю жала,
Втомилася, не спочивать
Пішла в снопи, пошкандибала
Івана сина ________
6. Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають, ідучи ______
7. В лиху годину,
Якось недавно довелось
 мені заїхати в ______
XI.  Підсумки уроку. Рефлексія
- Складіть діалог – обмін враженнями від уроку
- Чи справдилися ваші очікування?                                
































































Немає коментарів:

Дописати коментар