Тема. Узагальнення вивченого
про іменник.
Мета уроку:
освітня: повторити й узагальнити вивчене
про іменник;
розвиваюча: розвивати розумові та мовленнєві
здібності учнів, логічне мислення та пам’ять, орфографічну пильність; повторити,
узагальнити й систематизувати знання про іменник; формувати в учнів уміння
давати обґрунтовану відповідь на запитання.
Виховна: прищеплювати любов до
українського слова, повагу до народу, землі, до традицій та минулого України.
Тип уроку: узагальнення та
систематизація знань.
Форма
уроку:
урок-ярмарок.
Обладнання: ілюстрації до уроку,
емблеми для створення груп, схеми для вправи «Асоціативний кущ», мультимедійна
презентація.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ
КЛАСУ
1.Привітання
Встаньте, діти, ви
рівненько.
Посміхніться
всі гарненько.
Зичу
всім здоров’я і добра.
До
роботи братись нам
уже пора!
Сьогодні
вирушимо знову
В
країну, що зоветься
Мова.
Пригоди
нас цікаві ждуть.
Берем
знання! Гайда у
путь!
2.Знайомство
- Добрий день, діти! Я дуже рада вас бачити! На
сьогоднішньому уроці ми вирушимо в цікаву подорож.
У кожного з вас на парті лежать різнокольорові квіточки,
вони вам будуть допомагати на сьогоднішньому уроці (квіточки залишаються в
учнів).
3.Перевірка готовності до уроку
ІІ МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1.Бесіда
-Я пропоную вам провести не просто урок
української мови, а здійснити подорож на « Ярмарок»
-Що ж означає слово
„ярмарок"?
(відповіді учнів)
-Слово прийшло з німецької мови й означає щорічний базар. Це - торг, що відбувався регулярно на певному місці й у
певний час.
Ярмарок завжди приваблював
багатьох людей тим, що тут можна було і
продати, і купити, і на людей подивитися, і себе показати.
2.Девіз уроку
На ярмарку цінувалося все найкраще, тому мені хотілося б, щоб девіз
нашого уроку звучав так:
«Не намагайся бути першим, а
намагайся бути кращим».
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ
ТЕМИ УРОКУ
На ярмарку нашому веселому можна купити будь-який товар не за
гроші, а тільки за знання. Тому не гаємо
час, вирушаємо у дорогу. Зараз прошу вас розділитися на групи згідно кольору вашої квіточки. (звучить
пісня «Ой там на торжку...»)
-Щоб потрапити на ярмарок нам
треба отримати перепустку.
Для нашої мандрівки нам стануть в нагоді такі
правила:
1. Один за всіх – всі за одного.
2. Умій говорити та слухати.
3. Поважай усі висловлені думки.
4. Будь ввічливим: не ображай і не ображайся.
5. Будь активним.
6. Пиши та говори правильно.
Не забувайте, діти, що працювати в групі треба
злагоджено, активно, під девізом «один за всіх- і всі за одного», бо від кожного
з вас залежить результат вашої команди. За кожне правильно виконане завдання
ваша група буде отримувати картки із зображеннями різноманітних товарів, які
продаються на нашому ярмарку. А в кінці уроку ми підрахуємо їх кількість.
Тож ворота
ярмарку для вас відкриті.
-І чого тільки
немає тепер на ярмарку!
ЛАВКА «ТЕМА УРОКУ»
-А ось і наша
перша лавка. Подивимося, що вона нам пропонує.
1.Словниковий диктант
«Загадковий»(кросворд)
Перша лавка нам пропонує
загадковий словниковий диктант. Тож відкриваємо ваші зошитки, записуємо
сьогоднішнє число- класна робота. Кожній групі по черзі я буду задавати
загадки, за кожну правильну відповідь група отримує один товар. Якщо відповіді
немає- хід переходить до другої групи. Слова-відгадки ви повинні каліграфічно
записати в зошит.
(учні по ходу відгадування записують в зошити
відповіді загадок, на екрані з’являється кросворд з
відгадками)
Скляний будинок на вікні
З прозорою
водою
З камінням і
піском на дні
З рибкою
золотою…(акваріум)
Є великий і
малий
З вантажами,
легковий
По дорогах
поспішає
У собі людей
катає…(автомобіль)
Маю жовтий
вусок
Запашний
колосок.
Буде з мене
мука
Й паляниця м’яка…(пшениця)
Сонечко
маленьке
Кисло-солоденьке
На частинки
поділю
Своїх друзів
пригощу
Здогадалися,що
це?
Фруктик з
вітаміном С…(апельсин)
По полю
бродить-
Зерно
молотить,
Жне-косить
Хліба не
просить…(комбайн)
Покрути його
педалі
Й повезе в
далекі далі
Є звичайний,
є гірський
Білий,жовтий,голубий…(велосипед)
Плід із
півдня- ох, смачний!
Піджак в
нього золотий.
Не банан і
не кокос,
Апетитний…(абрикос)
-Молодці! Ви
купили весь товар, який був в лавці!(підрахування результатів)
-Яке ключове
слово утворилося? (іменник)
Сьогодні ми
будемо узагальнювати знання про іменник. Отже, до роботи!
ІV.ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
ЛАВКА «ЗНАВЦІ»
1.Вправа
«Асоціативний кущ».
-Друга лавка
пропонує нам таке завдання. У кожної групи на парті плакат із ключовим словом
«Іменник». Вам треба дібрати картки, що відповідають даній темі та утворити
асоціативний кущ.
-Молодці!Добрий
товар купили та ще й себе показали!
ЛАВКА «ПРАКТИЧНА»
У цій лавці
ми маємо придбати багато товару і тому повинні виконати багато завдань.
1.Гра
«Продовж ряд слів» (2 хв)
1-група- за 2 хвилини написати якомога більше іменників,
які є у вас в портфелі
2-група-написати якомога більше іменників, які є у вас
вдома на кухні
3-група-написати якомога більше іменників, які є на
подвір’я
2.Гра
«Аукціон»(2 хв)
До поданих
загальних назв іменників дібрати власні назви:
Місто-
Річка-
Письменники-
ЛАВКА «ЦІКАВІ ЗАВДАННЯ»
1.Гра
«Цікаві торбинки»
У кожного народу є свої улюблені речі,
дерева , рослини. В цій лавці продаються різноманітні предмети. Наше завдання: розкласти ці
речі у правильні торбинки (розкласти за родами чол.рід, жін.рід,сер.рід)
Порося,кріп,мак,барвінок,щеня,звіробій,полин,соняшник,будяк,цибуля,часник,вікно,дуб,береза,кропива,верба,сало,мальва,калина,горобина,
м’ята,пшоно, просо, зерно, яблуко.
ЛАВКА «ВІДПОЧИВАЮ-СПОСТЕРІГАЮ»
1.Гра
«Ходить – ходить по ярмарку»
Я буду
називати іменники-назви істот- ви крокуєте, неістоти-зупиняємось.
(Чоловік,гарбуз,продавець,олівець,швачка…)
2.Фізкультхвилинка
«Гопачок»(відео)
ЛАВКА «ЦІКАВІ ЗАВДАННЯ»(продовження)
2.Ребуси 3
хв.
(розгадати ребуси, визначити рід і число іменника-відгадки)
1 група: Сім’я, вовк
2 група: Година
,Рукав
3 група: Сон,
Калина
3.Відмінковий
ланцюжок
Вправи на
відмінювання іменників(визначити відмінок поданих у кожному
прислів'ї іменників. Записати їх за порядком відмінків)
1-група - День
При кожному дні турботи чималі.
На новий рік прибавилося дня на заячий скік.
За минулим днем не жалкуй.
Дню
кінець – і турботам вінець.
Гарний день видно з ранку, добрий рік – з весни.
День
хвалять після заходу сонця.
2-група - Друг
З вибором друга не поспішай, а коли вибрав не втрачай.
Біля вірного друга серцем відпочиваєш.
Давній друг ворогом не стане.
Бути добрим другом – бути доброю людиною.
Вірному другові довіряй.
3- група - Дитина
Радій, дитино, поки твоя година.
Батьки пізнають себе у своїй дитині.
Дитина
за батьками , як деревце за деревами.
Не знаєш добра з поганою дитиною.
Дитину
бережи, а старого шануй.
Серце дитини
– город: що посієш, те й виросте.
ЛАВКА «УКРАЇНСЬКІ ОБЕРЕГИ»
1.Створення
«Сенкану» з іменником-українським оберегом.
У кожного народу є свої обереги. Калина – уособлення кохання, краси, щастя. Рушники та віночок – це теж символи нашого
народу.
Завдання : скласти сенкан зі словами.
1-група рушник,
2-група калина
3-група
вінок
(Зачитування
учнями сенкану)
V.ПІДСУМОК
УРОКУ.ОЦІНЮВАННЯ
ЛАВКА «КОНТРОЛЬНА ВАГА»
1.Аналіз
групової роботи на уроці
Ось і закінчилася наша подорож українським ярмарком. Тече річка
селянських возів додому. А там чекають рідних, які повертаються, напевно, з
подарунками, й звучить у кожній хаті радісний сміх. Ви – молодці, купили багато товару й показали
чудові знання.
А тепер давайте підрахуємо хто
скільки купив товару?(рахунок карток, оцінювання групової роботи)
Діти, чи
сподобався вам урок? Зараз кожен висловить свою думку.
2.Гра „МІКРОФОН"
2.Гра „МІКРОФОН"
1. На уроці мені сподобалося...
2. Мене здивувало...
3. Я запам’ятав...
4. Найцікавішим було…
На доброму ярмарку ми побували,
Одні
продавали, другі купували.
Співали,
сміялися ще й жартували.
На цьому
слові - бувайте здорові!
VІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.Написати міні-твір «Гуде ярмарок»
2.Дібрати 2-3 загадки на тему «Ярмарок»
Немає коментарів:
Дописати коментар